Faculty Achievements

For student achievments please see the Undergraduate, Master's, and Ph.D. achievement pages.

Major Awards

Academy Award for Technical Achievement: Kenneth Perlin (1997)

Guggenheim Fellowship: Richard Cole (1988)

Humboldt Prize: Patrick Cousot (2008)

IMU Rolf Nevanlinna Prize: Subhash Khot (2014)

NSF Alan T. Waterman Award: Subhash Khot (2010)

Academy Membership

Academia Europaea (Informatics Section): Patrick Cousot (2006)

American Academy of Arts & Science: Marsha Berger, Margaret Wright

European Academy of Sciences: Zvi Kedem

London Mathematical Society, Honorary Member: Margaret Wright (2013)

National Academy of Engineering: Marsha Berger (2005), Yann LeCun (2017), Margaret Wright

National Academy of Science: Marsha Berger, Margaret Wright (2005)

Awards for Research and Education

Bell Labs Fellow: Margaret Wright (1999)

CNRS Silver Medal (Centre national de la recherche scientifique): Patrick Cousot

EADS Foundation Award: Patrick Cousot (2006)

IBM Faculty Award: Richard Cole (1984), Yevgeniy Dodis (2005), Lakshminarayanan Subramanian (2010), Lakshminarayanan Subramanian (2009), Denis Zorin (2004), Denis Zorin (2001), Denis Zorin (2002)

IEEE CIS Neural Networks Pioneer Award: Yann LeCun (2014)

IEEE Communications Society Edwin Howard Armstrong Achievement Award: Theodore Rappaport (2015)

IEEE Computer Society Harlan D. Mills Award: Patrick Cousot (2014)

IEEE PAMI (Pattern Analysis and Machine Intelligence) Distinguished Researcher Award: Yann LeCun (2015)

IEEE VGTC Visualization Technical Achievement Award: Claudio Silva (2014)

IEEE William E. Sayle II Award for Achievement in Education: Theodore Rappaport (2012)

Lovie Award for Lifetime Achievement, International Academy of Digital Arts and Sciences: Yann LeCun (2016)

New Jersey Inventors Hall of Fame inductee: Yann LeCun (2016)

NSF Presidential Faculty Fellowship: Theodore Rappaport (1992)

Ordre des Palmes Academiques, Chevalier: Patrick Cousot

Ordre National du Mérite: Patrick Cousot

Richard D. Jenks Memorial Prize for Excellence in Software Engineering Applied to Computer Algebra: Victor Shoup (2015)

SIGGRAPH Achievement Award: Kenneth Perlin (2008)

SIGPLAN Achievement Award: Patrick Cousot (2013)

Simons Foundation Investigator: Subhash Khot (2015)

TrapCode Award for Achievement in Computer Graphics Research: Kenneth Perlin (2007)

Awards for Scientific Papers

ACM Gordon Bell Prize for Outstanding Achievement in High -Performance Computing: Denis Zorin (2010)

ACM Symposium on Solid and Physical Modeling, Best Paper Award: Denis Zorin (2006)

Best papers in 25 years of International Symposia on Computer Architecture: Allan Gottlieb (1998)

Computer Aided Geometric Design, Most cited paper award: Denis Zorin (2010)

Eurocrypt, Best Paper Award: Oded Regev (2006)

Eurographics/ACM Symposium on Geometry Processing, Best Paper Award (First Place): Denis Zorin (2010)

IBM Pat Goldberg Memorial Best Paper Prize: Subhash Khot (2005)

IEEE Computer Society Best Paper Award: Zvi Kedem (1995)

IEEE Donald G. Fink Award: Theodore Rappaport (2015)

IEEE Longuet-Higgins Prize: Rob Fergus (2013)

International Colloquium on Automata, Languages and Programming, Best Contributor: Yevgeniy Dodis (1999)

International Workshop on Practice and Theory in Public Key Cryptography, Best Paper: Yevgeniy Dodis (2005)

Lester Ford Award (Mathematical Association of America): Joel Spencer (1984), Chee Yap (2009)

Most Original Paper, Proc. Intern. Conf on Parallel Processing: Allan Gottlieb (1981)

NSDI Best Paper Award (Networked Systems Design and Implementation): Lakshminarayanan Subramanian (2004)

OOPSLA Best Paper Award (Object Oriented Programming, Systems, Languages and Applications): Thomas Wies (2014)

SIAM Outstanding Paper: Subhash Khot (2008)

SIGCHI, Best Paper Award: Kenneth Perlin (2012)

STOC, Best Paper Award: Oded Regev (2003)

Supercomputing, Best Paper Award: Marsha Berger (2005)

Awards for Software Contributions

German Computer Science Society Innovation Prize: Victor Shoup (2009)

IEEE Fernbach Award: Marsha Berger (2004)

Honorary Degrees

Instituto Politecnico Nacional de Mexico, Doctorate honoris causa: Yann LeCun (2016)

Royal Institute of Technology (KTH), Stockholm, Sweden Honorary Doctor of Technology: Margaret Wright (2008)

University of Waterloo, Doctorate in Mathematics honoris causa: Margaret Wright (2003)

New York City and State Recognition

Blavatnik Award Finalist: Denis Zorin

Distinguished Science Advisor, New York Hall of Science: Dennis Shasha (2009)

New York City Mayor's Award for Excellence in Science and Technology: Kenneth Perlin

NYSTAR Distinguished Professor Award: Bhubaneswar Mishra (2001)

NSF CAREER and Presidential Young Investigator Awards

Award Recipients: Marsha Berger, Yevgeniy Dodis, Rob Fergus, Davi Geiger, Subhash Khot, Jinyang Li, Daniele Panozzo (2017), Kenneth Perlin, David Sontag, Lakshminarayanan Subramanian, Thomas Wies, Denis Zorin

NYU Recognition

Iakobachvili Faculty Science Award: Richard Bonneau (2015)

Margaret and Herman Sokol Faculty Award in the Sciences: Marsha Berger (2000), Kenneth Perlin (2002)

NYU CAS Golden Dozen Teaching Award: Deena Engel (2006), Benjamin Goldberg (1992)

NYU CAS Outstanding Teaching Award: Deena Engel (2001), Nathan Hull (1999), Nathan Hull (1994), Craig Kapp (2013)

NYU CAS Teach/Tech Award: Deena Engel (2016), Craig Kapp (2016)

Samuel L. Marateck Prize for Outstanding Teaching in Computer Science: Deena Engel (2014), Craig Kapp (2016)

Silver Professorships: Marsha Berger, Richard Cole, Patrick Cousot, Subhash Khot, Yann LeCun, Michael Overton, Joel Spencer, Margaret Wright

Recognition for Young Scientists

C.V. Ramamoorthy Award: Lakshminarayanan Subramanian (2005)

Discover Magazine: Top 20 Scientists Under 40: Richard Bonneau (2008)

Krill Prize for Excellence in Scientific Research: Oded Regev (2005)

Microsoft New Faculty Fellowship: Subhash Khot (2005)

Sloan Foundation Fellowships: Rob Fergus, Subhash Khot, Jinyang Li, Joel Spencer, Denis Zorin

Service to the Scientific Community

Award for Distinguished Public Service, American Mathematical Society: Margaret Wright (2001)

Outstanding Contribution to ACM Award: Zvi Kedem (2013)

Society for Industrial and Applied Mathematics: Margaret Wright (1995-1996)

Society Fellows

ACM Fellows: Richard Cole (1998), Juliana Freire (2014), Allan Gottlieb (2004), Zvi Kedem (1997), Bhubaneswar Mishra (2007), Dennis Shasha (2013)

American Association for the Advancement of Science, Fellow: Bhubaneswar Mishra (2010)

American Cancer Society, James Jay Fisher Fellowship: Richard Bonneau (1996)

American Mathematical Society Fellows: Joel Spencer (2012), Margaret Wright (2012)

ICAR Fellowship: Victor Shoup (2016)

IEEE Fellows: Zvi Kedem (2007), Bhubaneswar Mishra (2009), Theodore Rappaport (1998)

IMA (UK) Fellow: Michael Overton

INFORMS Fellow: Margaret Wright (2002)

SIAM Fellows: Marsha Berger (2009), Michael Overton (2009), Margaret Wright (2009)