Ph.D. Achievements

Fellowships

AT&T Labs Fellowship
  • Adriana Lopez-Alt (2011 - 2014)
Fulbright Fellowship
  • Nektarios Paisios (2007 - 2010)
Google US/Canada Fellowship
  • Emily Denton (2016)
  • Wojciech Zaremba (2015)
  • Nguyen Tran (2010)
IBM Ph.D. Fellowship Award
  • Thien Nguyen (2016)
  • Noah Stephens-Davidowitz (2016)
  • Giuseppe Narzisi (2010)
  • Daniel Wichs (2010)
Microsoft Research PhD Fellowship
  • Dilip Krishnan (2010 - 2011)
  • Russell Power (2010 - 2011)
National Defense Science and Engineering Graduate (NDSEG) Fellowship
  • Theresa Avitabile (2012 - 2015)
Natural Sciences and Engineering Research Council (NSERC) Fellowship
  • Emily Denton (PGS-D 2015 - 2017)
  • Emily Denton (PGS-M 2013)
  • Yonatan Halpern (PGS-D 2013 - 2016)
  • Yonatan Halpern (PGS-M 2012)
  • Matthew Zeiler (PGS-D 2010 - 2013)
NSF Graduate Research Fellowship
  • Lamont Nelson (2016 - 2019)
  • Shravas Rao (2015 - 2018)
NVIDIA Graduate Fellowship
  • Minjie Wang (2016 - 2017)
NYU GSAS Dean's Dissertation Fellowship
  • Zvonimir Pavlinovic (2017)
  • Sainbayar Sukhbaatar (2017)
  • Ashwin Venkataraman (2017)
  • Laura Florescu (2016)
  • Thien Nguyen (2016)
  • Noah Stephens-Davidowitz (2016)
  • Yonatan Halpern (2015)
  • Liana Sorina Hadarean (2013)
  • Aristeidis Tentes (2013)
  • Vasileios Gkatzelis (2012)
  • Dilip Krishnan (2012)
  • Y-Lan Boureau (2011)
  • Eugene Weinstein (2009)
  • Yotam Gingold (2008)
  • Raia Hadsell (2007)
NYU GSAS Engberg Fellowship
  • Sixin Zhang (2010 - 2011)

 

Scholarships

Google Lime Scholarship for Students with Disabilities
  • Nektarios Paisios (2010 - 2011)
Microsoft Research Graduate Women's Scholarship
  • Adriana Lopez-Alt (2010 - 2011)

 

Departmental Fellowships

NYU Courant Institute Jacob T. Schwartz Ph.D. Fellowship
  • Minjie Wang (2017)
  • Talal Ahmad (2016)
  • Emily Denton (2016)
  • Zvonimir Pavlinovic (2015)
  • Ashwin Venkataraman (2015)
  • Noah Stephens-Davidowitz (2014)
  • Jonathan Tompson (2013)
  • Preyas Popat (2012)
  • Russell Power (2012)

 

Internships

Science and Technology Council of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Oscars)
  • Jihun Yu (2010)

 

Awards

Best Paper
  • Tim King
    "Finding Minimum Type Error Sources" (with Thomas Wies), OOPSLA (Object Oriented Programming, Systems, Language, and Applications) (2014)
  • Zvonimir Pavlinovic
    "Finding Minimum Type Error Sources" (with Thomas Wies), OOPSLA (Object Oriented Programming, Systems, Language, and Applications) (2014)
  • Ameet Talwalkar
    "Ensemble Nyström Method", New York Academy of Sciences' annual Symposium on Machine Learning (2009)
  • Yotam Gingold
    "From Rock, Paper, Scissors to Street Figher II: Proof by Construction", Proceedings of Sandbox (2006)
  • Vikram Sharma
    "Almost Tight Complexity Bounds for the Descartes Method" (with Arno Eigenwillig and Chee Yap), 31st International Symposium on Symbolic and Algebraic Computation (2006)
Best Student Submission
  • Afshin Rostamizadeh
    New York Academy of Sciences Machine Learning Symposium (2008)
CHI Game Competition (Winner)
  • Ian Spiro (Winter 2012)
Distinguished Paper
  • Zvonimir Pavlinovic
    "Inferring Annotations for Device Drivers from Verification Histories", IEEE/ACM International Conference on Automated Software Engineering (2016)
NYU GSAS Dean's Outstanding Dissertation Award
  • Russell Power (2014 - 2015)
Runner-Up Student Submission
  • Afshin Rostamizadeh
    New York Academy of Sciences Machine Learning Symposium (2007)
Second Best Paper
  • Jihun Yu
    "Reconstructing Surfaces of Particle-Based Fluids Using Anisotropic Kernels" (with Greg Turk), Symposium on Computer Animation (2010)
  • Yotam Gingold
    "Controlled-Topology Filtering" (with Denis Zorin), Proceedings of SPM (2006)
Third Best Paper
  • Yotam Gingold
    "Computing Discrete Shape Operators in General Meshes" (with Eitan Grinspun, Jason Reisman, and Denis Zorin), Eurographics (2006)

 

Conference Participants

Grace Hopper Celebration Participants
  • Zhenyi He (2016)
  • Azam Abdollahi Asl (2015)
  • Emily Denton (2014)
  • Chelsea Tymm (2014)
  • Francisca Gil Ureta (2014)
  • Laura Florescu (2013)
  • Chaya Ganesh (2013)
  • Adriana Lopez-Alt (2012)
  • Maria Pershina (2012)
  • Adriana Lopez-Alt (2011)
  • Wei Wang (2011)
  • Liana Hadarean (2010)
  • Xin Li (2010)
  • Antonina Mitrofanova (2009)
  • Y-Lan Boureau (2008)
  • Wei Xu (2008)
  • Raia Hadsell (2007)
  • Samantha Kleinberg (2007)
  • Shasha Liao (2007)
  • Elif Tosun (2007)
  • Ayse Naz Erkan (2006)
  • Raia Hadsell (2006)
  • Heng Ji (2006)
  • Elif Tosun (2006)
  • Ganna Zaks (2006)