Day 1: Sunday May 20

8:30-9:00 Coffee

9:00 - 10:30 Probabilistic Reasoning and Actions

Chitta Baral and Le-Hi Tuan. "Reasoning about actions in a probabilistic setting."

Henrik Grosskreutz and Gerhard Lakemeyer, "Belief Update and Probabilistic Projection in the pGOLOG Framework"

Craig Boutilier, Ray Reiter, and Robert Price. "Symbolic Dynamic Programming for first-order MDP's"

10:30-11:00 Coffee

11:00-12:30 Domain Theories

Joakim Gustafsson and Jonas Kvarnstrom, "Elaboration Tolerance through Object-Orientation"

Joohyung Lee, Vladimir Lifschitz, and Hudson Turner, "A Representation Of the Zoo World in the Language of the Causal Calculator"

Varol Akman, Selim T. Erdogan, Joohyung Lee, and Vladimir Lifschitz "A Representation of the Traffic World in the Language of the Causal Calculator"

12:30-2:30 Lunch

2:30-4:00 Discussion: The state of research in commonsense knowledge and reasoning

Chair: John McCarthy

4:00-4:30 Coffee

4:30-6:00 Causality / Non-monotonic reasoning

John Bell, "Causal Counterfactuals."

Jerry Hobbs, "Causality".

John Horty. "Skepticism and Floating Conclusions."

Day 2: Monday May 21

8:30-9:00: Coffee

9:00 - 10:30: Belief Revision

Salem Benferhat, Souhila Kaci, Daniel Le Berre, Mary-Anne Williams, "Weakening Conflicting Information for Iterated Revision and Knowledge Integration"

Thomas Meyer, Aditya Ghose, and Samir Chopra, "Context-sensitive merging"

Richard Booth. "A negotiation-style framework for non-prioritised revision."

10:30-11:00 Coffee

11:00-12:30: Robots and Agents

Alberto Finzi and Fiora Pirri, "Diagnosing failures and predicting safe runs in robot control."

Eyal Amir and Pedrito Maynard-Reid II, "LiSA: A Robot Driven by Logical Subsumption."

Sheila McIlraith and Tran Cao Son, "Adapting Golog for Programming the Semantic Web"

12:30-2:30 Lunch

2:30-3:30 Panel: Commonsense and Embodied Agents. Chair: Stuart Shapiro

3:30-4:00 Coffee

4:00-5:30 Planning and Communication

Andrew S. Gordon, "The Representational Requirements of Strategic Planning."

Barbara Dunin-Keplicz and Rineke Verbrugge, "The Role of Dialogue in Cooperative Problem Solving"

N. Sabouret and J.P. Sansonnet. "Automated Answers to Questions about a Running Process"

Day 3: Tuesday May 22

8:30 - 9:00: Coffee

9:00 - 10:30: First-Order Logic / Temporal Representation

Patrick Doherty, Witold Lukaszewicz, and Andrzej Szalas. "Computing Strongest Necessary and Weakest Sufficient Conditions of First Order Formulas."

Sheila McIlraith and Eyal Amir, "Theorem Proving with Structured Theories"

Brandon Bennett and Antony Galton, "A Versatile Representation for Time and Events"

10:30-11:00 Coffee

11:00-12:30 Space / Ontology

Peter Gardenfors and Mary-Anne Williams, "Reasoning about Categories in Conceptual Spaces."

Anthony G. Cohn and Shyamanta Hazarika, "Continuous Transitions in Mereotopology"

David Randell, Mark Witkowski, and Murray Shanahan, "Modelling and Exploiting Spatial Occlusion and Motion Parallax."

12:30-2:30 Lunch

2:30-4:00: Planning / Qualification problem / Perception and Knowledge

Josephina Sierra-Santibanez, "Heuristic Planning: a Declarative Forward-Chaining Approach"

G. Neelakantan Kartha. "A Circumscriptive Formalization of the Qualification Problem."

Mikhail Soutchanski, "A correspondence between two different solutions to the projection task with sensing"